SVETLANA CENIĆ DIREKTNO: “Ako Dodik i Čović odluče i ‘Marsovci’ će biti u koaliciji, samo njih dvojica se pitaju”

Situacija na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini se ne smiruje. Zabrana finansiranja stranaka u RS-u, afera ‘Viaduct’ i fomiranje nove vlasti na nivou BiH samo su neke od tema o kojima je u intervjuu za Hayat.ba govorila ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
Analizirala je i efekte odluke vlasti u FBiH o minimalnoj plaći, ali i (ne)snalaženje stranaka Trojke na aktuelne izazove u vođenju države.
Spreman je zakon o finansiranju političkih stranaka u bh. entitetu RS prema kojem niko od političkih stranaka neće dobivati budžetski novac. Reakcija je to Vlade RS nakon odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta da zabrani finansiranje SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj zbog napada vladajuće koalicije RS na ustavni i pravni poredak BiH.
Kako komentirate ovaj potez vlasti u RS?
Lako je zabraniti i ostalim strankama s obzirom na to da oni sjede na javnim i čelnim preduzećima, na budžetu, na svemu mogućem, svim finansijskim tokovima, uključujući i državne, tako da mogu tako da se igraju i zabrane i ostalim strankama kao kad nema nama neće biti ni vama. SNSD igra jednako kao i ovih nekoliko ‘satelitića’, ovo nešto što ne bi ni postojalo da se nije naslonilo na veću stranku.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Washingtonu, bh. entitet RS obavezan je “Viaductu” isplatiti odštetu, u iznosu većem od 110 miliona KM, a zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
Šta mislite o prijedlogu da država plati taj dug, a onda da za taj iznos umanji raspodjelu sredstva od poreza entitetu RS?
Tako treba, mislim da je to pravedno. Tako se može sutra isto desiti i za FBiH, pa bih isto rekla. Prvo je isplaćeno 56 miliona, pa sada valjda 59 miliona KM Serdarovu za koncesiju koja je neupotrebljena, e sad mi naš poklon otkupljujemo. Pa onda se kupuje zgrada u Brčkom. To kad saberete itekako je veća cifra od Viaducta. Znači da RS, kao što je potpisala Cvijanović u tom sporazumu iz 2017. godine, svjesna da mora rješevati svoje dugove. I taj Viaduct, zaista se pitam ko stoji iza toga. Ne mogu da vjerujem da je to taj čovjek koji je davao nedavno intervju za hrvatsku štampu. Mislim da neko drugi stoji iza toga, mislim da su to neke veze, pogotovo što mi simptomatično djeluje taj Portorož. Ko je sve u tom talu, to ćemo valjda nekada pitati, a možda i nećemo.
Već dugo se priča o ulasku opozicije iz RS u vlast na državnom nivou. Lider Liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović javno proziva Dragana Čovića da i dalje štiti interese SNSD-a. Dijelite li takvo mišljenje i da li će i kada predsjednik HDZ-a BiH raskinuti savez sa SNSD-om?
Ne očekujem da će se ikada raskinuti taj savez, osim ako se njih dvojica dogovore da raskinu, navodno, pa da naprave neku drugu igranku, a inače, ako njih dvojica odluče, i Marsovci mogu s njima ući u koaliciju.
Kako komentirate poteze stranaka Trojke i njihovu pasivnost u odnosu na HDZ i SNSD kada je riječ o vođenju države? Boje li se povlačiti ozbiljne poteze i zbog čega?
Došli su na vlast pristankom Dragana Čovića i Milorada Dodika i naravno uz asistenciju visokog predstavnika i ambasadora SAD. Drugačije ne bi ušli u vlast i plaćaju tu cijenu svakodnevno. Za ostanak u vlasti plaćaju sve živo. Šta god traže Dodik ili Čović. To znate od samog početka i ništa ja novo ne govorim. Prvi dan sam rekla da su dvije trećine uvijek jače od te jedne trećine, koja je ko zna koliko dijelova u toj jednoj trećini. Nema šanse da možemo očekivati neke promjene. I to što se zove promjena, ta jedna trećina zapravo su likovi koje smo gledali i ranije, ništa novo i nepoznato. Od prvog dana na Vijeću ministara. Sada Košarac kaže ako ne pristanu oni će raskinuti koaliciju i vrlo brzo se nađe način. Tako je vršeno kadriranje, tako kad govorimo o parama i svim mogućim rješenjima. Ponavljam, ako Dodik i Čović odluče i Marsovci će biti u koaliciji, samo njih dvojica se pitaju.
Nedavno smo svjedočili neuspjelom pokušaju SIPA-e da privede Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu. Da li očekujete angažman međunarodne zajednice domaćim institucijama kada je riječ o hapšenju Dodika?
Neće se uključivati. To nije bio pokušaj hapšenja nego da se uruči nalog Dodiku i kako se policija suprostavila državnim organima, ko zna koliko još tu tužbi može da bude. Uostalom, svako odgovara za svoje postupke i ministar policije bit će suočen s posljedicama jednako kao i njegovi potčinjeni. Nikome ovdje ne odgovara da se Dodik hapsi. Ako bi se uhapsio, ne bismo talasali na sva zvona, koješta pričali. Neće biti prilike da se talasa, morat ćemo se baviti stvarima od kojih se živi svaki dan. Ovako, svakom odgovara i svako ima neki deal i tal s Dodikom, zbog toga im ne odgovara hapšenje, uključujući i međunarodne zvaničnike.
U trenutnoj političkoj situaciji, da li je priča o evropskom putu BiH utopija?
Ma kakav evropski put, pa znalo se da većina nije za evropski put i da je to bila samo predstava kada treba da se uzmu pare. Ili kada treba međunarodnoj zajednici da grade svoju karijeru pa da lepršaju i da kažu da su impresionirani napretkom. Evropski put zaista i iskreno ovdje niko neće, jer da hoće bili bismo na tom evropskom putu. Mi smo na evropskoj stranputici. Nalazimo se negdje u podrumu EU. Izaći ćemo jednog dana, ali u bliskoj budućnosti ne.
Cijene svakodnevno rastu, u FBiH je povećana minimalna plaća. Kako ocjenjujete poteze vlasti kada je riječ o suzbijanju negativnih efekata ekonomske krize?
Loše, loše, loše. Nema prolaznu ocjenu. Ono što sam čula na ESV-u nije tačno, mnogo ljudi je ostalo bez posla, upravo zato što je bruto problem, nije neto. I to svi znaju. Da su postigli neki cilj, nešto… Rast penzija nije u skladu s rastom troškova života i da su penzioneri razočarani, a sve ostale mjere je neko tumaranje, vrludanje, paušalno, uopšte ne sagledavajući posljedice, niti koordinirajući svoje poteze. Nema tu šanse da kad dirnete jednu stvar, dirnuli ste 15 ostalih, kada zanemarite tih 15 ostalih, onda niste ništa uradili, samo pravite štetu.
