Bivši savjetnik Željke Cvijanović tvrdi: “EU lobira za Dodika u Sudu BiH”

Milan Blagojević, profesor ustavnog prava i bivši savjetnik Željke Cvijanović, u svojoj kolumni osvrnuo se na intervju koji je Luigi Soreca, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini, dao Nezavisnim novinama, a koji je objavljen 17. maja ove godine.
Istakao je da on otkriva izopačenost EU i njenog odnosa prema BiH.
“Riječi ovog ambasadora koje je izrekao u navedenom intervjuu dokazuju i posljednjim nevjernim tomama koliko se EU poigrava s nama, ali i kako pomoću ovog svog ambasadora lobira za Milorada Dodika u krivičnom predmetu koji se protiv njega vodi u Sudu BiH zbog krivičnog djela neizvršenja odluka visokog predstavnika, koje je nametnuo Christian Schmidt.
Kaže kako Soreca onim što govori u stvari, u svoje ime i u ime EU, šalje poruku žalbenom vijeću Suda BiH, diskretno a u suštini pokvareno i izopačeno kako to samo EU i Zapad u cjelini zna da radi, da donese presudu koja će biti u korist Dodika u navedenom krivičnom predmetu, a to znači da samo ovaj put Sud BiH u žalbenom postupku oslobodi Dodika te da to važi samo za njega i taj njegov predmet, ali da i dalje ostane Schmidtovo krivično djelo, sve dok to treba Europskoj uniji da bi njime utjerivala strah svim drugim pojedincima, samo ne Dodiku.
“Kažem to zato što je Soreca u intervjuu Nezavisnim novinama izjavio, misleći na OHR, a time i na Christiana Schmidta: ‘da međunarodna supervizija nije u skladu sa budućim članstvom BiH u EU’, te da će se ta supervizija OHR-a ‘morati postepeno gasiti’.
Samo intelektualno nedorasli i nedobronamjerni likovi mogu ne vidjeti svu hipokriziju, a time i izopačenost EU, koja se krije iza citiranih riječi njenog ambasadora u BiH, kao i poruku koju Soreca šalje žalbenom vijeću Suda BiH kako u korist Dodika, i samo za njega, treba da presudi u navedenom krivičnom predmetu.
Jer, ako međunarodna supervizija nije, a zaista nije, u skladu ne samo sa budućim članstvom BiH u EU, već ni sa Poveljom UN i Ustavom BiH, otkud onda pravo bilo kom strancu da on nameće da je krivično djelo ako se ne izvršava njegova volja, i volja bivših visokih predstavnika, i da se osobe krivično progone i osuđuju zbog toga. Naravno da je to pravno nedopustivo u civilizovanom svijetu.
Dalje piše kako se zbog toga sasvim opravdano postavljaju pitanja zašto je onda EU dopustila Christianu Schimidtu da uopće nametne navedeno krivično djelo, i zašto prije ostvarenja te njegove nakane nije reagovala i rekla mu, kao što tek sada govori putem svog ambasadora Sorece, da takva ‘međunarodna supervizija nije u skladu sa budućim članstvom BiH u EU’ i da se mora ugasiti, a ne pojačavati.
“Nema sumnje da su ovakvim svojim ponašanjem i EU i njen ambasador, osim što time kod nadležnog Suda BiH lobiraju za pojedinca u konkretnom krivičnom predmetu, iskazali i svu svoju brutalnost i nepoštovanje prema BiH kao državi”, navodi Blagojević