Vijesti

NAKON ODLASKA NEŠIĆA, ČOVIĆ PREUZIMA KONTROLU NAD MINISTARSTVOM SIGURNOSTI: OHR odgovorio hoće li Schmidt imenovati novog ministra umjesto Krišto

Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine već mjesecima funkcioniše bez imenovanog ministra. Nakon ostavke Nenada Nešića (DNS) krajem januara, tu funkciju privremeno obavlja njegov zamjenik Ivica Bošnjak (HDZ BiH).

Politička blokada
Situacija je dodatno zakomplicirana jer predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto (HDZ BiH), nije proslijedila ime kandidata opozicije iz RS, Nebojše Vukanovića, na zakonom propisane sigurnosne provjere. Ovakvim potezom održava status quo, zbog čega su se pojavili zahtjevi da visoki predstavnik Christian Schmidt preuzme inicijativu i sam pokrene proceduru.

Razlog tome je, kako tvrde analitičari, pokušaj da se opoziciji u RS onemogući ulazak u ministarske strukture, što rezultira blokadom funkcionisanja Vijeća ministara i potencijalnim kršenjem Zakona o Vijeću ministara BiH.

Stav OHR-a
Na upit Dnevnog avaza da li će visoki predstavnik preduzeti takav korak, iz OHR-a su kratko odgovorili:

– U skladu sa članom 14. Zakona o Vijeću ministara BiH, predsjedavajući imenuje kandidata za ministra sigurnosti najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja ostavke prethodnog nosioca dužnosti.

Ovaj diplomatski sročen odgovor ipak jasno sugeriše da je zakonski rok za imenovanje novog ministra već odavno istekao i da postoji osnov za reakciju.

Duboko podijeljena mišljenja
Uobičajeno za političku scenu BiH, mišljenja o Schmidtovoj mogućoj intervenciji su oprečna. Stranke Trojke pozivaju na hitnu reakciju visokog predstavnika, tvrdeći da je riječ o očitom kršenju zakona i zloupotrebi ovlasti od strane Krišto. S druge strane, iz SNSD-a i HDZ-a stižu osude bilo kakvog Schmidtovog poteza, nazivajući to „grubim miješanjem“ i „narušavanjem ustavnog poretka“.

Ipak, paradoksalno, upravo ponašanjem tih stranaka pravni okvir države se ozbiljno potkopava.

Schmidt na potezu
U sve dubljoj institucionalnoj krizi i sve slabijoj političkoj volji za dogovor, lopta je sada u dvorištu visokog predstavnika. Pitanje je da li će iskoristiti ovlasti da deblokira proces.

Iako Schmidt nema mandat da mijenja Ustav BiH ili odlučuje umjesto Parlamenta, ima prostor da interveniše kako bi omogućio pokretanje procesa. Ako bi, umjesto Krišto, predložio kandidata nadležnim institucijama (SIPA, OSA, CIK) na provjere, a one ne nađu prepreke, prijedlog bi bio upućen u Predstavnički dom na glasanje. Tamo bi se odlučilo – ako kandidat dobije većinu, postaje ministar; ako ne, situacija ostaje nepromijenjena.

Na taj način, Schmidt ne bi preuzeo odluku o imenovanju, već bi samo uklonio blokadu – dok bi konačna politička odluka ostala u rukama Parlamenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button