NEVJEROVATNO: Ko danas vodi SIPA-u i zašto se načelnik Suad Hasanović viđa s Darkom Ćulumom izvan zgrade Agencije….

Dok se pred pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine nalaze predmeti sa snažnim političkim i društvenim posljedicama, u pozadini se odvijaju procesi koji stvaraju ozbiljnu zabrinutost za nezavisnost i funkcionalnost ključnih državnih agencija. I to onih koje prema zakonu i ustavu na prvom mjestu moraju raditi na sigurnosti svih građana države BiH.
Jedan takav slučaj vezan je za nedavni sastanak u SIPA-i, održan 7. maja, gdje su, prema informacijama do kojih je došla Patria, istražitelji pokušali dogovoriti naredne korake u složenom predmetu poznatijem kao Milorad Dodik i drugi. Drugi su Nenad Stevandić i Radovan Višković. Svi su visoki dužnosnici bh. entiteta Republika Srpska, formalno bjegunci od bh. pravosuđa, a neformalno slobodni ljudi koji putuje gdje i kada žele
Prema dostupnim informacijama, taj sastanak u SIPA-i 7. maja je prekinut u trenutku kada je pomoćnik direktora za istražni sektor, Suad Hasanović, primio telefonski poziv. Kako su prisutni navodno obaviješteni, poziv je stigao od bivšeg direktora SIPA-e Darka Ćuluma, nakon čega je Hasanović odlučio napustiti sastanak radi navodnog sastanka izvan prostorija agencije!?
Ovakav potez, iako možda proceduralno objašnjiv, izazvao je zabrinutost i nesigurnost među prisutnim istražiteljima koji su, prema našim izvorima, očekivali konkretne upute i institucionalnu zaštitu u svom zakonskom postupanju. Dio njih, kako se nezvanično saznaje, odlučio se na bolovanje, što dodatno ukazuje na prisutan osjećaj pritiska i nesigurnosti unutar institucije.
Pitanja se nameću sama od sebe da li se informacije iz osjetljivih istraga smiju dijeliti s osobama koje nemaju više formalne nadležnosti? A, Ćulum definitivno nema!
Ko pruža podršku službenicima koji rade na predmetima od visokog javnog interesa? I što je najvažnije da li su unutar same agencije svi dijelovi sistema jednako posvećeni poštivanju naredbi Tužilaštva i Suda BiH?
U ovom kontekstu pominju se i druga imena poput Amera Veiza, koji je formalno na čelu istražnog tima, i Novaka Mijovića, kojem su, prema tvrdnjama unutar sistema, prenesene određene rukovodeće ovlasti. Nema potvrde da su pomenute osobe djelovale izvan okvira svojih ovlasti, ali postoje pozivi iz stručne i građanske javnosti za veću transparentnost i odgovornost u ovako osjetljivim slučajevima.
Također, izvori NAP-a navode da su pojedini službenici SIPA-e pokušali skrenuti pažnju nadležnim, pa se ne isključuje ni prijava FUP-u na navodne unutrašnje neregularnosti koje bi mogle utjecati na zakonitost njihovog rada.
U ovim trenucima, kada se politička temperatura u zemlji ne spušta, nužno je osigurati da institucije ostanu čvrsto na strani zakona i javnog interesa. SIPA, kao ključna državna agencija, mora jasno pokazati da je iznad bilo kakvog političkog utjecaja bez obzira na to ko je predmet istrage.
Jer, ako istražitelji ne mogu dobiti zaštitu unutar vlastite institucije, postavlja se pitanje može li sistem uopšte zaštititi građane. Odgovor se unaprijed zna, a zna se da je za sve odgovorno i Vijeće ministara BiH koje formalno nije razriješilo Ćuluma, pa se ovaj, nakon neuspjele igre s Dodikom, pokušava vratiti na čelo SIPA-e!
