Poslanik iz Banjaluke: Oproštajni govor Dodika u NSRS-u!

Dodik je dao govor u Narodnoj skupštini koji ne pripada funkciji koju obavlja. Posebno zabrinjava taj pristup poklanjanja i javnog nuđenja prirodnih resursa koji pripadaju RS-u. Mislim da takva vrsta javnog nuđenja nije nigdje viđena. Mnogi su taj govor nazvali oproštajnim, kazao je za N1 šef Kluba poslanika PDP-a u NSRS-u, Igor Crnadak.
Iza nas je još jedna posebna sjednica entitetske skupštine, koju je obilježilo obraćanje Milorada Dodika. Niste prisustvovali tom obraćanju, ali ste ga sigurno analizirali. Šta je želio poručiti Dodik sa govornice NSRS-a?
Nismo prisustvovali kao vid protesta zbog famoznog zakona koji više pripada srednjem vijeku i vojnim huntama. Ali obratili smo pažnju. Nismo nimalo sretni onim što smo vidjeli. Dodik je dao govor koji ne pripada funkciji koju obavlja. Posebno zabrinjava taj pristup poklanjanja i javnog nuđenja prirodnih resursa koji pripadaju RS-u. Mislim da takva vrtsa javnog nuđenja nije nigdje viđena. Mnogi su taj govor nazvali oproštajnim.
Ponudio je Dodik da visoki predstavnik Schmidt povuče svoje zakone, pa će onda i entitit svoje. Je li to još jedno obesmišljavanje NSRS-a i pokazivanje punog obima vlasti jednog čovjeka?
U posljednjih nekoliko dana sam govorio kako je RS na jednoj ozbiljnoj raskrsnici – da li će nastaviti putem diktature ili će konačno prodisati, da vlast bude smještena gdje joj je mjesto, u institucijama. Ovo je samo potvrda onoga što smo svjedočili, Dodikovog priznanja da koristi NSRS da bi tamo usvajajući neke zakone i zaključke došao do neke vrste žetona koje nudi strancima, Sarajevu ili drugim adresama. Potpuno ponižavajući stav prema NSRS-a.
Predrag Kojović iz NS-a prije dva dana kaže kako “Trojka” trpi ogromne pritiske od dijela međunarodne zajednice da se vrate za pregovarački sto sa Dodikom. Očigledno da neki svjetski centri moći i dalje računaju na njega?
Vidio sam tu izjavu iako je na nekim medijima različito interpretirana. Nije kazao ko je tražio. Vrlo je teško reći na šta je mislio Kojović iz prostog razloga jer ono što vidimo je da je pet ili šest zemalja EU uvelo sankcije Dodiku, Kvinta je zauzela jedinstven stav prema vlastima RS-a, niko u BiH ne želi razgovarati sa Dodikom, a on nema sagovornike ni u RS-u. Jedino moje razumno objašnjenje je da su raznim načinima lobiranja dobili neku vrst naklonosti kod pojedinaca u međunarodnoj zajednici. Da li je to sad pokušaj tih ljudi, koji su od ranije “zaduženi”..? Ali ne vidim koje bi zemlje bile za razgovor sa Dodikom.
Usvojen je novi Zakon o finansiranju političkih stranaka kojim se ukida budžetsko finansiranje partija. Hoće li opozicija biti dodatno hendikepirana u odnosu na vladajuće stranke, kojima je puno lakše pronaći izvore prihoda?
Naravno da hoće. Ovo je napraljeno da se uguši opozicija. Zakon zaista pripada nekim starim vremenima kada se gušila kritička misao. Jasno je da je apsolutno glavni cilj ovog zakona. Ima dosta stvari koje su na ivici apsurda poput ukidanja finansiranja iz budžeta, ali da se stranke mogu finansirati iz javnih preduzeća.
Do ovog zakonskog rješenja je došlo nakon što je SNSD-u i US-u ukinuto finansiranje iz svih budžeta na osnovu Schmidtove odluke. Jesu li ga ovim potezom zapravo indirektno priznali kao visokog predstavnika?
Nije to sam ovaj put. Ima li ijedna odluka ili zakon Schmidta koju SNSD i vlast u RS-u nije prihvatila i ne provodi? Imate jednostavno nekoga ko stalno priča o Schmidtu, da je đavo kojeg se trebamo bojati u RS-u, a on sve što uradi SNSD provodi.