Vlada RS uputila izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: Traže zatvaranje OHR-a…

Vlada Republike Srpske usvojila je 33. izvještaj Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda koji je generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Vijeća sigurnosti uputio predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
U izvještaju se navodi kako “Ured visokog predstavnika podriva ustavni poredak BiH uspostavljen Dejtonskim sporazumom i doprinosi destabilizaciji zemlje”, prenosi BHRT
U Izvještaju koji je uputila Vlada RS Vijeću sigurnosti Ujedninjenih nacija, dovodi se u pitanje legitimitet visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, gdje se kaže da je na djelu njegova, kako navode autokratska vladavina. Kao odgovor na pokušaj Schmidta da smijeni i zatvori predsjednika RS Milorada Dodika, kako navode, RS je pokrenula proces vraćanja oduzetih entitetskih nadležnosti.
Kao i u prethodnim, i ovaj izvještaj u prvom dijelu, ističe snažnu podršku Republike Srpske Dejtonskom sporazumu, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i njenu nepokolebljivu posvećenost miru. Podrška Dejtonu također znači da Republika Srpska odbacuje mogućnost da BiH upravlja neizabrani stranac bez ikakve odgovornosti, što predstavlja očigledno kršenje jasnih odredbi Dejtonskog sporazuma, demokratskog ustavnog poretka BiH i suvereniteta zemlje”, navodi se u saopćenju.
Da su ovakvi izvještaji, kako ih naziva, copy-paste izvještaji, smatra Ramiz Salkić, poslanik u NSRS.
“Nemaju nikakvog smisla i nemaju nikave snage, niti to tamo čita bilo ko osim ruskog ambasadora. Potpuno je jasno da vlada entiteta nije ovlaštena da šalje takve izvještaje. Može bilo ko u Banjoj Luci, Sarajevu, napisati neki dokument i poslati na adresu Vijeća sigurnosti”, kaže poslanik u NSRS Ramiz Salkić (SDA).
Osim akcenta na upućenom Izvještaju, određene opaske uputili su jedan drugome predsjednik Republike Srpske i premijer Federacije BiH.
Molim vas pročitajte Nikšića predsjednika Vlade i predsjednika SDP-a, SDP-a BiH, pa će vam sve biti jasno. On kaže; ja se zalažem za Bosnu bez entiteta i bez konstitutivnih naroda, ja se zalažem za BiH sa jednim predsjednikom. To bi uvijek bio musliman jer je njih najviše. Ja se zalažem za ovo i ono, za građane i građanke, ja se zalažem za Bosance i Hercegovce, to je njegova poruka, nigdje nema Srba, nema konstitutivnih naroda, a mi vjerujemo naivno da je to slučajno”, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik.
“Ja sam to njemu rekao u Briselu kada smo bili. Vrlo često koristi jedan narod, naziva po vjerskoj skupini. Muslimani vjerovatno, misleći da time nešto vrijeđa. Rekao sam mu tada u Briselu da što se mene tiče to nije nikakva uvreda i da bi mogao prihvatiti taj dio, naravno da smo svi Bosanci i Hercegovci. Pravoslavni, muslimani i katolici, kako se već ko osjeća. Na šat su svi kako to nije. U svojoj želji da nekoga uvrijedi mislim da nema nikakvih argumenta za ono što želi”, ističe premijer FBiH Nermin Nikšić.
Analitičari u Izvještaju upućenom Vijeću sigurnosti UN-a vide pokušaj predsjednika Republike Srpske da se ponovo napravi pregovaračem.
“Mislim da to niko ne smije uraditi ili ne treba da uradi kako iz moralnih tako i iz pravnih razloga. Radi se samo o tome pokušaj povratka na političku scenu onih koji su sa nje izašli prošlih mjeseci”, pojašnjava politički analitičar Esad Bajtal.
“Ovo se ni po čemu ne razlikuje od posjete Izraelu, razgovor sa Putinom i slično. To je nešto što mislim da rezultate donijeti neće, a ostavlja dojam vjerovatno vlastitoj publici da se nešto radi i pokušava da bi se iskopao iz ove situacije u kojoj se našao. Ono što jeste sada potpuno novi moment na koji niko ne može odgovoriti što će se dogoditi. svi znamo da je Amerika potpuno promijenila politiku, da je donedavni ambasador SAD-a otišao iz BiH, i čekamo novoga. Ako će ga biti, nemamo pojma ko će to biti”, navodi politički analitičar Dragan Markovina.
Markovina dodaje da je realno samo čekati za daljnji međunarodni rasplet svega ovoga i kakva će zapravo biti politika Amerike prema BiH.
