DODIKOVI PRIJATELJI U VELIKIM PROBLEMIMA: Njemački obavještajci AfD proglasili…

Njemačka savezna agencija za zaštitu ustavnog poretka (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) objavila je da odsad cijelu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) smatra krajnje desnom ekstremističkom organizacijom. Ova procjena temelji se na trogodišnjem postupku nadzora, saopćio je danas BfV.
U obrazloženju se navodi da su rezultati višegodišnje analize pokazali kako djelovanje AfD-a predstavlja prijetnju demokratskom poretku zajamčenom njemačkim Ustavom.
“Došli smo do uvjerenja da se Alternativa za Njemačku može smatrati potvrđenim ekstremističkim nastojanjem”, izjavili su zamjenici predsjednika BfV-a Sinan Selen i Silke Willems u zajedničkoj objavi.
Vodstvo BfV-a ističe da etnički definirano poimanje naroda koje promiče AfD krši dostojanstvo čitavih društvenih skupina i služi kao ideološka osnova za sustavno isključivanje pojedinaca iz društva.
U čemu je tačno problem?
Još ranije, Upravni sud u Kölnu (u martu 2022.) i Viši upravni sud Sjeverne Rajne-Vestfalije (u maju 2024.) klasificirali su AfD kao “slučaj pod sumnjom”. No, prema novoj procjeni, broj i ozbiljnost dokaza o protuustavnom djelovanju stranke znatno su porasli, što sada omogućuje jasnu klasifikaciju kao ekstremističke organizacije.
Ključno u procjeni BfV-a je etnički pojam naroda koji isključuje građane s migrantskim porijeklom, posebno one iz pretežno muslimanskih zemalja. Takvo poimanje, navodi agencija, protivi se temeljnim vrijednostima njemačkog Ustava i služi delegitimizaciji društvene uključenosti tih skupina.
BfV također upozorava na kontinuiranu agitaciju protiv izbjeglica, muslimana i drugih manjina. Dužnosnici AfD-a, navodi se, višekratno su širili predrasude, koristeći izraze poput “migranti s noževima” ili generalizirane tvrdnje o navodno nasilnom etnokulturnom naslijeđu.
Pod povećalom i mladež i ponašanje u kampanji
Procjena BfV-a ne odnosi se samo na programska načela središnjice stranke, već i na javne izjave vodećih članova, kao i na bliske veze s organizacijom “Junge Alternative” (Mlada alternativa), koja je već ranije označena kao krajnje desna ekstremistička skupina.
U analizu su uključeni i nastupi AfD-a tokom posljednjih saveznih i pokrajinskih izbornih kampanja, koji su, prema BfV-u, dodatno potvrdili obrazac ekstremističkog djelovanja.
Podsjetimo, Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, posljednjih mjeseci ističe svoju blisku povezanost s ekstremističkim AfD-om šaljući im poruke podrške.
