TANJA TOPIĆ REZIMIRA: “Bili smo u zabludi, partijske vođe su šefovi institucija; Možda smo bili naivni kada smo…”

Uzavrela politička situacija. Rad i nerad, praznovanje, politika, vlast, pregovori, smjene i imenovanja. Za Rezime sedmice govorila je politička analitičarka Tanja Topić.
Međunarodni dan slobode medija
Na Svjetskom indeksu medijskih sloboda Bosna i Hercegovina je nazadovala za pet mjesta i trenutno zauzima 86. poziciju na listi od 180 država svijeta.
Politička analitičarka Tanja Topić kazala je kako se slobodni mediji u Bosni i Hercegovini nalaze „u slobodnom padu“, te kako su to rezultati koji BiH smještaju na zadnje mjesto u regiji.
Mislim da smo ušli u jednu crvenu zonu za djelovanje i rad medija i taj pritisak posebno dolazi iz krugova politike. Politika nastoji suziti taj prostor za djelovanje “nepodobnih medija”, a to su svi oni koji kritički pišu i izvještavaju o njihovim radnjama, kriminalu, korupciji, zloupotrebama službenog položaja i slično. Mislim da će taj trend da se nastavi, a posebno smo bili izloženi zadnjih godinu dana. Posebno su mediji u Republici Srpskoj bili izloženi još jednom dodatnom pritisku. Rekla bih da je taj pritisak išao kroz donošenje restriktivnih zakona, pa smo vidjeli da je kriminalizacija klevete ponovno vraćena, odnosno postala je dijelom krivičnih dijela, što je jako uticalo na sam rad i na slobodu djelovanja medija”, kazala je Topić.
Također je dodala kako se novinarima i medijima sprema „čestitka“ iz bh. entiteta RS u vidu Zakona o medijima, za koji očekuje da će biti u „restriktivnom tonu“.
Uzavrela politička scena
Umjesto nove državne vlasti, novi raskoli.
Da se nalazimo “paralizovani ni na nebu, ni na zemlji”, smatra Topić, govoreći o iščekivanju rješenja političke situacije u Bosni i Hercegovini.
“Očekujemo da neko drugi riješi tu situaciju, a istovremeno se pozivamo na to, da mi unutar Bosne i Hercegovine, trebamo naći rješenje”, rekla je analitičarka, nastavljajući govoriti kako se zapravo “krećemo u krugu političkog cinizma”.
“Čini mi se da se uvijek krećemo u tom krugu ‘političkog cinizma’, a vidjeli smo to i u prethodnom dijelu kada smo govorili o medijima. Svakog 3. maja najteže mi padne kada politički vrh Republike Srpske uputi čestitke medijima podržavajući to osnovno demokratsko pravo, slobodne medije, da podržavaju njihov rad, a istog trenutka zapravo ospu rafalnu paljbu verbalnih uvreda na najprimitivniji mogući način na novinare i medije koji im nisu po volji. Tako je cinizam obilježje i odnosa političkih partnera unutar Bosne i Hercegovine, gdje se svi, evo opet cinizma, zalažu za evropski put Bosne i Hercegovine, istovremeno čineći sve da nas udalje od eropskog puta, govoreći da će Evropska unija da se raspadne i tako u nedogled. Zapravo obmanjujući i međunarodne zvaničnike i domaću javnost, ali i međusobno svoje koalicione partnere”, objasnila je Topić.
Na pitanje da li trenutnu krizu u Bosni i Hercegovini možemo riješiti sami, Topić je odsječno odgovorila da ne možemo.
Objasnila je: “Vidjeli smo da naše domaće institucije to ne mogu. Nije to čudo, ni iznenađenje. Možda smo bili naivni kada smo povjerovali da je to pravi trenutak da se zapravo pokaže da li država ima snažne, nezavisne institucije. Bila je zabluda. Ako smo godinama gradili institucije: tužilaštvo, sud, policijske državne agencije, a da smo na čelna mjesta u tim institucijama birali ljude kao članove političkih partija, onda je logično da će oni biti lojalni partijskim šefovima koji su ih doveli na te funkcije.”
Dakle to je ta zabluda gdje smo za trenutak povjerovali da se radi o institucijama koje imaju profesionalni integritet, kojima je u interesu jačanje države Bosne i Hercegovine i njenih institucija. Ispostavilo se zapravo da su partijske vođe daleko iznad i da su oni dijelom šefovi naših institucija u koje građani teško da imaju povjerenje“.
Ko je master igrice i ko najviše odlučuje u političkoj igri Bosne i Hercegovine, analtičarka je kazala da je to Dragan Čović i HDZ: “Mi smo zapravo znali kad su počeli pregovori o formiranju nove državne koalicije, da je ključ u rukama i da je zapravo master igre Dragan Čović i HDZ. Zaista se to ispostavilo tako, on je povlačio konce kako mu je odgovaralo, ali pokazalo se da je to prijateljstvo i partnerstvo SNSD-a i HDZ-a toliko čvrsto da ga teško šta može narušiti.”
Prvi maj
Prvog maja 1886. godine oko 40.000 radnika protestovali su u Čikagu tražeći tri osmice. Osam sati rada, osam odmora i osam kulturnog obrazovanja. Policija je trećeg maja ubila nekoliko demonstranata i ranila oko 50 radnika. Brojni demonstranti su uhapšeni, a vođe su izvedene pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnji zatvor. U nekim zemljama svijeta i ove godine na praznik rada – protesti, demonstracije, podsjećanje na prava radnika. A šta je nama 1. maj?
“Mi kao narod, građani smo u jednom stanju hipnoze. Nažalost to stanje traje zadnjih nekoliko decenija. I ja se pitam šta je nama zapravo potrebno da se desi da bismo izašli da protestujemo, da podignemo glas, da kažemo da nam je svega ovog što gledamo – dosta. Sindikati su brojni, a na drugoj strani zapravo oni ne pokazuju tu vrstu istinske zaštite samih radnika. Nekada su produžena ruka vlasti, a nekada su oni zapravo i osnovani od strane poslodavaca i logično je da onda rade u njihovom interesu”, rekla je Tanja Topić.
