BARIŠA ČOLAK UZBURKAO JAVNOST: „Mogućnost eskalacije ne može se potpuno isključiti, izjave ministra Heleza vrlo neodgovorne…“

Bariša Čolak, savjetnik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto govorio je za RTVHB, medijskog glasilo Čovićevog HDZ-a.
Tema emisije bila je aktualna politička i sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini, uz poseban naglasak na retoriku političkih aktera i mogućnosti izlaska iz dugotrajne institucionalne krize.
Na samom početku emisije analiziran je govor visokog predstavnika Christiana Schmidta pred Vijećem sigurnosti UN-a. Prema riječima Bariše Čolaka, iako govor nije bio u potpunosti izbalansiran, predstavljao je određeni odmak od dosadašnjih izvještaja koje je visoki predstavnik podnosio svakih šest mjeseci. Čolak ističe da je kriza u BiH dugotrajna i višeslojna – institucionalna, politička i ustavno-pravna – te da traje godinama.
-Pojedini politički akteri postupaju suprotno Ustavu, osporavaju konstitutivnost naroda i legitimitet predstavnika, što dodatno komplicira odnose unutar zemlje. Iako trenutačno nema realne sigurnosne ugroze, mogućnost eskalacije ne može se potpuno isključiti ako se nastave retrogradni politički procesi koji vode udaljavanju od dijaloga i jačanja institucija, kazao je.
Ilija Musa složio se s ocjenom da je politička kriza u BiH kontinuirana još od Daytona, s povremenim intenziviranjem. Ipak, smatra da je izbijanje oružanog sukoba malo vjerovatno. Kao glavne razloge navodi ustroj oružanih snaga BiH i sustav zapovijedanja koji onemogućuje jednostrane poteze, kao i prisustvo međunarodnih vojnih snaga. Eventualni incidenti, kako kaže, mogući su na lokalnoj razini, osobito u nadležnosti entitetskih ministarstava unutarnjih poslova, ali ne i oružani sukob većeg razmjera.
Govoreći o institucionalnoj krizi, Musa je kazao da političke blokade traju godinama, spominjući razdoblja kada su pojedini klubovi u Domu naroda blokirali zakonodavne procese. Također je kazao kako su izmjene Ustava i sastava Vlade Federacije BiH često donosile odluke na štetu hrvatskog naroda, što dodatno opterećuje odnose među konstitutivnim narodima.
Neodgovorne izjave i stvaranje napetosti
Sugovornici su se osvrnuli i na izjave političkih aktera koje dodatno unose nemir u javni prostor. Čolak je posebno istaknuo izjave ministra odbrane BiH Zukana Heleza, koji je govorio o mogućnosti brzog vojnog djelovanja iz Turske, ocijenivši ih kao vrlo neodgovorne. Takve izjave, prema njegovim riječima, izazivaju strah kod građana i dodatno produbljuju političku krizu.
“Ljudi koji obnašaju odgovorne funkcije moraju biti svjesni težine svojih riječi”, poručio je Čolak, dodavši kako takve izjave nemaju smisla, ne doprinose rješavanju problema i koriste samo onima koji žele dodatno podići političke tenzije.
Musa je ocijenio da su ovakve izjave često povezane s predizbornom kampanjom, budući da se BiH približava još jednoj izbornoj godini. Po njegovom mišljenju, pojedini politički akteri koriste zapaljivu retoriku kako bi mobilizirali svoje biračko tijelo i učvrstili poziciju pred izbore, posebno u uvjetima kada vlasti ne funkcioniraju u punom kapacitetu.
Mostar pod povećalom
Govoreći o situaciji u Mostaru, Čolak je komentirao izjavu visokog predstavnika koji je grad naveo kao pozitivan primjer dijaloga i europske orijentacije. Ipak, istaknuo je kako Mostar nije pošteđen napetosti.
Čolak smatra da su lokalni politički akteri u Mostaru ipak pokazali određenu dozu odgovornosti i da je specifično uređenje grada, s jasno definiranim kvotama i procedurama odlučivanja, omogućilo određenu razinu stabilnosti. “Mostar bi mogao biti primjer uređenja i za druge sredine u BiH”, zaključio je.
