UMJESTO INVESTICIJA, STRAH I NEIZVJESNOST: Sve je više zemalja koje uvode sankcije, odlazak u Moskvu kap koja je prelila čašu

I dok su na Dodikovoj listi političari, na onoj evropskih zemalja, osim banjalučkog trojca, smatraju upućeni, nije isključeno ni da se nađu kompanije iz RS-a.
Usamljen na pokušajima sastanaka, ne i crnim listama. Jedna po jedna, ali sve je više zemalja koje Miloradu Dodiku ali i partnerima sa potjernice uvode sankcije – Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću. Posljednja u nizu Litvanija. Čeka se i službeno saopćenje iz Poljske koja je, po svemu sudeći, pokrenula proceduru za izricanje zabrane ulaska i tranzita kroz tu zemlju.
Umjesto promjena kursa, Dodik ne odustaje od prijetnji reciprocitetom.
Bjegunci od zakona Dodik, Višković i Stevandić već danima nesmetano putuju i prelaze državnu granicu. A prošlo je skoro dva mjeseca otkako je Sud BiH raspisao potjernicu za ovim trojcem koji je osumnjičen za napad na ustavni poredak BiH. I dok nadležni bh. organi bjegunce ne privode pravdi i ne rade svoj posao, oni evropski, istina – pojedinačno, rade. Litvanija je uvela sankcije – zvanično je objavio tamošnji Odjel za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova. Odlazak u Moskvu – kažu upućeni upravo je kap koja je prelila čašu.
„Bez obzira na to koliko su Slovenija ili Litvanija male, na političkom planu je to vrlo jasna poruka – da neće više da trpe takvu politiku vlasti RS-a i pitanje je koliko će taj njihov gest utjecati na druge“, smatra analitičar Srđan Puhalo.
Već je utjecao. Dodik je pod američkim, britanskim, njemačkim i austrijskim sankcijama. Čini se da će i druge zemlje slijediti posljednji primjer Litavnije koja je na postojeću listu, osim Dodika, stavila i partnere.
„Ja, kao opunomoćenik njemačkih liberala, dolazim do informacija, prije svega u Berlinu, i sasvim je izvjesno da će se uvesti sankcije“, izjavio je Nedim Makarević, direktor Vijeća stranih investitora BiH za FTV.
Istovremeno, recipročne mjere na sankcije najavljuje Dodik – o zabrani tranzita ministrima iz Slovenije: „To nekome može da bude smiješno, ali je tako. Mogu tome da se smiju u Sarajevu, ali vidjet će da je to providno“.
„Milorad Dodik vodi računa da, hajde da kažem, to budu sankcije koje su usmjerene prema političarima, a ne prema privrednicima jer je svjestan da ima dosta firmi gdje su vlasnici i Slovenci i Austrijanci, pa čak i Nijemci – i samim tim bi bilo kakav sukob sa tim ljudima koji imaju firme ljude i proizvode nešto bio kontraporuktivan za vlast“, dodaje Puhalo.
I dok su na Dodikovoj listi političari, na onoj evropskih zemalja, osim banjalučkog trojca, smatraju upućeni, nije isključeno ni da se nađu kompanije iz RS-a. Neke od njih su od ranije na američkoj crnoj listi. Dakle – umjesto investicija i kapitala, strah i neizvjesnost.
„Mi se moramo truditi da ove naše svijetle strane stavimo u prvi plan, a ove tamne – naravno da nije dobra stvar da se njemačka ministrica tjera iz Banje Luke, nije dobra stvar da se to fakturiše BiH. Samo dijalog i pozitivni primjer – vjerujte, money talks, ekonoimija je jako bitna“, ističe Makarević.
Stalne političke prijetnje, tenzije, ucjene razaraju ionako krhku bosanskohercegovačku ekonomiju. Umjesto ekonomskih, na sceni su secesionističke politike. Dobro zasigurno neće donijeti, samo novu crnu listu
