ZORA VIDOVIĆ OPTUŽUJE ZIJADA KRNJIĆA: “Ponovo odgođena isplata duga RS-u od PDV-a”

Nove tenzije na relaciji Sarajevo – Banja Luka
Zora Vidović, ministrica finansija entiteta RS, izjavila je da RS još nije naplatila dug po osnovu raspodjele prihoda od PDV-a, uprkos pravosnažnoj presudi Suda Bosne i Hercegovine. Dok iz RS upozoravaju na višegodišnje kašnjenje, iz Federacije Bosne i Hercegovine poručuju da se rješenje za višemilionska poravnanja mora hitno postići.
Devet godina čekanja na novac
Zora Vidović istakla je kako je isplata duga ponovo odgođena, što je, prema njenim riječima, nastavak višegodišnje prakse. Vidović je novinarima u Banja Luci, nakon sjednice Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, poručila: “Još jednom je odgođeno. To je deveta godina odgađanja naplate tih prihoda.”
Zijad Krnjić, član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, tvrdi da predstavnici RS ponovo nisu prihvatili obavezu plaćanja duga prema FBiH. Krnjić je dodao: “Do kraja juna taj iznos će biti 200 miliona KM. Vjerujem da ćemo nekako to riješiti.”
Blokada graničnih prelaza i potraživanja
Govoreći o sistematizaciji u vezi sa graničnim prelazima, Krnjić je pojasnio da je 48 sati prije sjednice dobio novi prijedlog pravilnika, te da se nije mogao izjasniti bez detaljne analize. RS po pravosnažnoj presudi Suda Bosne i Hercegovine potražuje 30 miliona KM sa kamatama zbog nepravilne raspodjele prihoda od PDV-a iz 2009. i 2010. godine.
Krnjić mjesecima uslovljava otvaranje novog graničnog prelaza u Gradišci usvajanjem koeficijenata raspodjele prihoda od PDV-a i poravnanjem za protekle tri godine.




